Kursy włoskiego - sprawdź ofertę kursów i zapisz się na swój pierwszy włoski z nami lub umów się na bezpłatną konsultację +48 512 358 487

Materiały do nauki włoskiego dla początkujących

Facebook Instagram

Materiały do nauki włoskiego dla początkujących

Na początku nauki nowego języka wybór materiałów nie jest prosty. Rynek ma wiele propozycji, ale nie zawsze łatwo znaleźć to, co wśród nich wartościowe. Dlatego zebrałam materiały do nauki włoskiego dla początkujących, stawiając na te najciekawsze, które z czystym sumieniem polecam moim Kursantom. 

Wszystkie pozycje książkowe, które wybrałam, są dostępne w polskich księgarniach. Dla pewności, o których książkach mowa, podane linki pochodzą z oryginalnych wydawnictw.

  • Czytanie:

Moja ulubiona seria krótkich i przyjemnych historii pochodzi z wydawnictwa Alma – tutaj pełny katalog. Już od poziomu A0 znajdziecie tu ciekawe lektury, z którymi praca jest o tyle przyjemna, że są one podane w małych porcjach, a po każdej opowieści znajdziecie zestaw ćwiczeń. Najłatwiejsze są Storie per principianti, dalla A alla Z , następnie moje ulubione to Storie di due minuti, na poziomie A1-A2. Jeśli ciekawi Was włoska kultura i historia to wcale nie musicie czekać, aż będziecie na wysokim poziomie, ponieważ wydawnictwo Alma niedawno opublikowało historie sławnych Włochów i kawałki z włoskiej historii. Dla mnie zachwycające 🙂

Część z zasobów wydawnictwa, szczególnie starszych, jest dostępna w internecie w wersji PDF.

  • Słuchanie – podcasty

W zasobach internetowych jest coraz więcej propozycji do nauki języka włoskiego, wśród których na pewno warto wymienić Coffee Break Italian i Podcast Italiano. Są dostosowane do osób na początku przygody z językiem. O podcastach szczegółowo pisałam tutaj.

  • Youtube

Moim numerem jeden wśród kanałów do nauki włoskiego jest Italiano Automatico, za swobodę i luz, z jakimi jest prowadzony, a z drugiej strony za wartość merytoryczną. Część filmów jest z napisami, część jest w zwolnionym tempie. Dotyczą nie tylko języka, ale też kultury, dlatego łatwo znaleźć tam coś dla siebie.

Innym ciekawym kanałem jest Easy Italian, gdzie także znajdziecie filmiki i językowe, i kulturowe z napisami. 

Warto polecić także LearnAmo, gdzie znajdziecie materiały na wszystkich poziomach. Oprócz filmów na YouTubie, zawsze opracowane jest także wyjaśnianie i często także proste ćwiczenia.

I jeszcze propozycja nie do pominięcia, czyli… Świnka Peppa 🙂  Dlaczego jest warta uwagi? Świnki mówią pięknym, wyraźnym włoskim (na początku trzeba się tylko przyzwyczaić do chrumkania ;)), to, co się dzieje, jest bardzo łatwe do zrozumienia, ponieważ to, o czym mówią jest zawsze dobrze zilustrowane i zazwyczaj po kilka razy, z różnych perspektyw, powtarzają jedną kwestię. Sytuacje są bardzo życiowe, znajdziecie odcinki na każdą okazję: u lekarza, na wakacjach, o przyszłości, dlatego możecie czerpać stąd i gramatycznie, i leksykalnie. 

  • Słowniki

Jeśli chodzi o zasoby internetowe, moim ulubionym słownikiem jest Glosbe. Jest najbardziej kompletny i dodatkowo pod hasłami pokazuje Wam przykłady użycia w zdaniach. Poza tym bardzo przydatnym narzędziem jest Reverso Context. Tu możecie wpisywać nie tylko pojedyncze słowa, ale także bardziej rozbudowane zdania, a on pokaże Wam przykłady użycia w zdaniach. Ponadto znajdziecie tam sekcję „koniugacja”, gdzie odmieni Wam każdy czasownik i, po kliknięciu na odpowiednią osobę, także pokaże Wam zdania tylko z tym konkretnym odmienionym czasownikiem. 

  • Gramatyka

Jeśli lubicie metody tłumaczeniowe, kilka lat temu na polskim rynku pojawiła się seria, która skradnie Wasze serca. Włoski w tłumaczeniach, na którą składają się 4 poziomy trudności, dzieli język włoski na zagadnienia gramatyczne, do których proponuje ćwiczenia polegające na tłumaczeniach. Od razu znajdziecie tam także odpowiedzi i wyjaśnienia bardziej zawiłych kwestii. Poza tym to świetne źródło słownictwa.

Jeśli potrzebujecie porządnego zestawienia gramatyki wytłumaczonej w języku polskim z ćwiczeniami, to zajrzyjcie tutaj. Wielka gramatyka języka języka włoskiego z ćwiczeniami to zdecydowanie najlepsze opracowanie gramatyczne dla początkujących na rynku. Wydanie niedawno doczekało się aktualizacji. 

  • Słownictwo

    materiały do nauki włoskiego dla początkujących

Włoski w tłumaczeniach to perełka wśród materiałów do nauki włoskiego dla początkujących nie tylko od strony gramatyki, ale też słownictwa. W książce SYTUACJE znajdziecie gotowy przepis na to, co powiedzieć w najczęstszych okazjach do używania języka: w restauracji, hotelu, sklepie, na wakacjach i wielu wielu innych. Możecie uczyć się stąd nie tylko pojedynczych słów, ale także całych zdań, co szczególnie na początku przygody z językiem jest świetną metodą.

materiały do nauki włoskiego dla początkujących

Fiszki są świetnym sposobem na wzbogacanie języka — w tych z wydawnictwa Edgard znajdziecie nie tylko pojedyncze słowa, ale i przykłady ich użycia w zdaniach. Nauka z fiszek jest łatwa do zorganizowania (część fiszek możecie mieć pod ręką i wykorzystać wolne chwili w tramwaju czy kolejce na powtórzenie słownictwa) i efektywna (możecie sami organizować powtórki i sprawdzać opanowanie materiał).

Ponadto wydawnictwo Edgard wydało też zeszyty ćwiczeń do słownictwa — ja polecam szczególnie „1000 najważniejszych słów„.

materiały do nauki włoskiego dla początkujących

materiały do nauki włoskiego dla początkujących

  • Podręcznik:

Gdy uczycie się języka samodzielnie, bez wsparcia nauczyciela, praca z podręcznikiem na poziomie początkującym może sprawiać pewne trudności. Może być też tak, że chcecie wrócić do porzuconego języka albo skorzystać z innych materiałów – wtedy mogę polecić Wam mój ulubiony podręcznik to CHIARO A1.

Osoby uczące się samodzielnie często chwalą (Nuovo) Progetto Italiano. Jest bardzo uporządkowany i czytelny, choć momentami może zbytnio przeładowany gramatyką.

O tym, jak dobrze wykorzystać podręcznik, pisałam tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany praktycznymi kursami w kameralnych grupach lub indywidualnie, sprawdź ofertę naszych kursów włoskiego. Prowadzimy również webinary i warsztaty językowe.

Czy przychodzą Ci do głowy jeszcze inne materiały do nauki włoskiego dla początkujących, o których nie pisałam? Które są Twoimi ulubionymi? Podziel się w komentarzu!

Pamiętaj, by zostać w kontakcie – przez Facebook lub Instagram, by nie przegapić nowości Włochoterapii.

Do zobaczenia!

Kasia

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *