Participio passato irregolare – nieregularności w czasie przeszłym

O tym, jak utworzyć czas przeszły pisałam tutaj. Jak na ironię, najczęściej używany czas przeszły we włoskim, czyli właśnie passato prossimo, dostarcza sporo wyzwań – gdy już rozwiążemy dylemat pomiędzy wyborem avere i essere, to zostaje później jeszcze kwestia utworzenia participio passato. Oto lista nieregularnych czasowników participio passato. Podzieliłam je na grupy, według tego, jak zmienia się końcówka, co ułatwi zapamiętywanie.

Pamiętaj też o czym, by nie uczyć się zupełnie na pamięć, staraj się szukać podobieństw i zależności – na przykład czasownik permettere to nie zupełnie nowe słowo, a per-mettere. Więc zamiast dokładać kolejny czasownik do listy, lepiej potraktować go jako mettere: per-mettere -> per-messo, s-mettere -> s-messo, ri-prendere -> ri-preso,

Listy są dwie – pierwsza to lista dla początkujących, gdzie znajdziesz podstawowe, najczęściej używane participio passato:

Do pobrania w pełnym wymiarze TUTAJ.

A tutaj lista jeszcze pełniejsza:

Do pobrania TUTAJ.

I jeszcze bonus – dwie paczki fiszek na Quizlecie, gdzie możesz poćwiczyć nieregularne formy czasu przeszłego (na Quizlecie warto korzystać zarówno z tradycyjnych fiszek, czyli trybu uczenia, ale znajdziesz tam też gry i różne możliwości sprawdzenia swojj wiedzy):

Jeśli materiały były dla Ciebie przydatne, pamiętaj, by zostać w kontakcie – na Facebooku lub na Instagramie, gdzie regularnie znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści.

Wszystkiego włoskiego!

Kasia

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *