Kursy włoskiego - sprawdź ofertę kursów i zapisz się na swój pierwszy włoski z nami lub umów się na bezpłatną konsultację +48 512 358 487

Włoskie podcasty – czego słuchać po włosku?

Facebook Instagram

Włoskie podcasty – czego słuchać po włosku?

Podcasty już od kilku dobrych lat cieszą się popularnością wśród uczących się języków — i nic w tym dziwnego. To jeden z dobrych sposobów na osłuchiwanie się z językiem, a także wykorzystanie czasu, którego nie możesz poświęcić na aktywną naukę włoskiego — gdy sprzątasz, jedziesz samochodem/tramwajem lub po prostu nie chce ci się niczego czytać. Wiem, że w internecie pełno jest różnych źródeł, dlatego postanowiłam stworzyć listę włoskich podcastów, które moim zdaniem są wartościowe i które lubią moi Kursanci. 

Oto najpopularniejsze włoskie podcasty:

 • Pensieri e parole: https://speakitaliano.org/index.php/podcast-italian-literature/
  To jeden z moich ulubionych włoskich podcastów. Dlaczego? Linda tworzy podcasty profesjonalne od każdej strony — jakość nagrań nie pozostawia nic do życzenia, porusza bardzo ciekawe tematy (jak na przykład: Perche diciamo „ciao”, Tutti pazzi per il gelato), dużo u niej i kulturze i literaturze Włoch. Do każdego podcastu dołączona jest transkrypcja, a strona internetowa i materiały są bardzo przyjemne wizualnie. Bardzo lubię serię opartą na alfabecie, gdzie każda litera jest pretekstem do opowieści o jakimś zjawisku: mamy tu na przykład T come Tiramisu, N come Nave, L come Leonardo i inne. Poziom? Możesz próbować już od A2, ale myślę, że najbardziej komfortowe spotkanie z tym podcastem będzie na poziomie B1-B2.
 • Podcast Italiano: https://podcastitaliano.com
  Jedną z jego największych zalet jest podział na poziomy (dlatego nada się nawet dla absolutnie początkujących) i dołączane transkrypcje. Porusza zarówno tematy gramatyczne, jak i kulturowe.
 • Coffee Break Italian: https://radiolingua.com/category/coffee-break-italian/
  Także jest podzielony na poziomy, na niższych poziomach usłyszycie dużo angielskiego, ale za to można do niego sięgać już na poziomie A1. Duży plus za odcinki z podróży, opowiadające o miejscach mniej lub bardziej oczywistych.

 • La Bottega di Babel: https://www.spreaker.com/show/la-bottega-di-babbel-l-italia-in-breve
  Ten włoski podcast poleciła mi moja Kursantka (dzięki, Magda!). Nadaje się dla średnio zaawansowanych (możesz próbować już od A2), powiewiem świeżości jest to, że prowadzący Gianluca rozmawia zarówno z native speakerami, jak i osobami uczącymi się włoskiego (którzy czasem nie mogą przypomnieć sobie słów, potrzebują podpowiedzi czy trzeba ich poprawić), co znacznie ułatwia zrozumienie i poprawia komfort psychiczny, że nie tylko nam umykają czasem słowa, nawet jeśli pojawiły się chwilę wcześniej 😉
 • Learn Italian with Lucrezia: https://soundcloud.com/learnitalianwithlucrezia
  Lucrezia mówi w sposób zdecydowanie ułatwiający zrozumienie, wyraźnie i dość powoli. Porusza dużo tematów związanych z kulturą włoską, tradycjami, ale znajdziesz tu także odcinki poświęcone powszechnym dylematom gramatycznym i słownictwu. Wielu moich Kursantów lubi właśnie ten podcast.
 • Italiano Automatico: https://italianoautomatico.podomatic.com
  Być może kojarzysz ten kanał na Youtubie (jeśli nie, to koniecznie nadrabiaj!), z czasem do filmów dołączyły podcasty. Materiały są bardzo wysokiej jakości, ciekawe i na luzie, dlatego to jeden z moich ulubionych kanałów. W wielu odcinkach pojawia się babcia, która jest niezaprzeczalną gwiazdą 😉 i dodaje zazwyczaj punkt widzenia z perspektywy starszego pokolenia. Te włoskie podcasty mają różną tematykę, jest tu i gramatyka, i kultura, i słownictwo, i porady dotyczące nauki.
 • Easy Italian News: https://easyitaliannews.com
  Jeśli masz ochotę na dawkę wiadomości, ten podcast po włosku jest właśnie dla Ciebie. Drobnym minusem jest jakość nagrań, ale osłuchanie się z językiem dziennikarskiem, który nie jest wymawiany z prędkością karabinu maszynowego, może być tego warte. Zawiera także transkrypcje. Lepszej jakości są te nagrania, niestety jako darmowi użytkownicy nie mamy dostępu do całości transkrypcji:
 • The News in Slow Italian Podcast: https://www.newsinslowitalian.com


  Włoskie podcasty dla zaawansowanych:

 • Morgana: https://storielibere.fm/morgana/
  To podcast włoski zdecydowanie dla zaawansowanych — opowiada historie wyjątkowych kobiet, każdy odcinek poświęcony jest innej postaci. Znajdziesz tu na przykład Madonnę, Marinę Abramović czy Grace Jones. Jeśli tylko czujesz się na językowych siłach, znajdziesz tu dwie korzyści w jednym — językową i dodatkowo poszerzenie horyzontów.
  Dodatkowo polecam Ci pogrzebać na stronie Storie libere, jest tam sporo ciekawych serii, między innymi ta, przedstawiająca opowiadania Włochów powstałe podczas lockdownu w czasie pandemii koronawirusa:
  https://storielibere.fm/quarantena-voci-a-domicilio/
 • Deejay Chiama Italia: https://www.deejay.it/programmi/deejay-chiama-italia/podcast/
  Tu znowu podcast dla zdecydowanie zaawansowanych (jeśli jesteś na poziomie B2, może zdarzyć się, że podczas pierwszego słuchania sporo Ci ucieknie, ale zawsze powtarzam moim Kursantom, że lepiej mierzyć za wysoko niż za nisko ;). Podcastów radia Deejay sama bardzo często słucham, dziennikarze wypowiadają się na bardzo wysokim, ale nie przesadnie napompowanym językiem, poruszają tematy aktualne, wciągające, a nawet z tych banalniejszych potrafią wyciągnąć ciekawe puenty. Plusem jest też to, że są w porcjach akurat na raz (około 6-10 minut), więc jeśli potrzebujesz lub masz ochotę posłuchać jednego odcinka kilka razy, nie będzie to zbyt długie i męczące wyzwanie.

A jeśli szukasz czegoś do pooglądania – sprawdź moje propozycje włoskich seriali.

Jeśli wpis Ci się przydał, pamiętaj, by zostać w kontakcie na Faceboku lub Instagramie – tam regularnie pojawiają się treści pomagające w nauce języka włoskiego i o Włoszech. Jeśli jesteś zainteresowany praktycznymi kursami w kameralnych grupach lub indywidualnie, sprawdź ofertę naszych kursów włoskiego. Prowadzimy również webinary i warsztaty językowe.

A Ty masz swoje ulubione włoskie podcasty? Może czegoś brakuje na mojej liście? Daj znać!

Do zobaczenia 🙂

Kasia

1 thought on “Włoskie podcasty – czego słuchać po włosku?

 1. Ja bardzo lubię UIV un italiano vero prof Roberto. Prowadzi kanał na YouTube gdzie codziennie, dosłownie codziennie, prowadzi live, tworząc przyjazną, luźną atmosferę, super nawiązuje kontakt z osobami, które go słuchają. Pierwsze nagrania były dla mnie zaskoczeniem i nie do końca wiedziałam o co chodzi jednak po kilku razach jest to mój codzienny must have. Ma także Podcast pod tą samą nazwą prowadzony w podobny sposób. W tle czasem pojawiają się głosy dzieci profesora, które czynią ten kanał jeszcze bardziej przyjemny. Ja traktuje Roberto jak dobrego przyjaciela z północnych Włoch. Gorąco polecam i proszę nie zrażać się po pierwszym razie tam trzeba być codziennie

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *