Kursy włoskiego - sprawdź ofertę kursów i zapisz się na swój pierwszy włoski z nami lub umów się na bezpłatną konsultację +48 512 358 487

Włoskie seriale – co oglądać po włosku?

Facebook Instagram

Popularność seriali w ostatnich latach to świetna okazja na chwilowe zatopienie się w kulturze i miejscu, ale także wykorzystanie ich w procesie nauki języka. Przedstawiam włoskie seriale z ostatnich lat, część z których może się dobrze sprawdzić, jeśli uczysz się języka włoskiego.

Włoskie seriale – jak z nich skorzystać do nauki języka?

Włoskie serial możesz je wykorzystać w ramach osłuchiwania się z językiem (to również bardzo ważny element języka. Poznajesz z ten sposób rytm języka, oswajasz się z tempem naturalnej rozmowy, możesz zaobserwować różną wymowę, a także język na poziomie niewerbalnym – gesty, postawę mimikę. Pamiętaj, że znaczna część komunikacji to nie same słowa, ale również to, co dzieje się poza językiem). Na wyższym poziomie możesz wyłapywać zwroty czy nowe słowa.

Język, ale nie tylko

Dołączyłam do opisów moją zupełnie subiektywną ocenę, dlatego że czasami poza walorem językowym, czasem mamy ochotę obejrzeć po prostu coś dobrego 🙂 Mam nadzieję, że to ułatwi Wasze wybory.

Gomorra

To włoski serial, który był hitem również wśród osób zupełnie niezwiązanych z językiem włoskim i Włochami. To historia mafijna (na podstawie książki Roberta Saviano, jednego z najciekawszych włoskich współczesnych autorów). Koncentruje się na wpływie organizacji mafijnych na życie mieszkańców i pokazuje jej działanie od środka. Wszystko dzieje się głównie w Neapolu. Uwaga! Pojawia się sporo dialektu, dlatego nie jest to najlepsza propozycja do nauki języka. Do obejrzenia na HBO.

Genialna przyjaciółka

Znowu na podstawie bestsellerowych powieści, tym razem Eleny Ferrante. Opowiada o relacji dwóch kobiet na przestrzeni 60 lat, która w tle pokazuje Neapol, przez bardzo ciekawy przekrój czasowy: od lat pięćdziesiątych do czasów współczesnych. Ten serial to nie tylko portret głównych bohaterek, ale – może nawet bardziej – portret południa Włoch drugiej połowy ubiegłego stulecia, społeczeństwa, problemów, tła politycznego. Językowo może być różnie, ponieważ pojawia się sporo dialektu. Dostępny na HBO.

źródło: https://cineuropa.org/film/404143/

Komisarz Montalbano

To włoski hit ostatnich dwudziestu lat, długo był pierwszym miejscem jako najczęściej oglądany serial we Włoszech. Na podstawie powieści detektywistycznych, których autorem jest Andrea Camilleri (również polecam). Od 2021 odcinki są dostępne częściowo na Netflixie. Każdy z odcinków opowiada osobną historię, więc warto obejrzeć chociaż jeden, żeby zobaczyć, w czym zakochali się Włosi. Akcja toczy się na Sycylii.

Komisarz Montalbano, źródło: https://www.radiobicocca.it/il-commissario-montalbano-i-nuovi-episodi/

Pokolenie 56K

Ależ to jest przyjemny, lekki serial. To historia pary, ale i historia zmieniającego się świata – bohaterowie poznają się jako dzieci w czasie narodzin internetu, akcja toczy się współcześnie z powrotem do tamtych czasów. Sama historia nie jest ani zaskakująca, ani odkrywcza, jednak ma w sobie coś, co sprawia, że ogląda się go bardzo miło. Ciekawostka językowa – do zaobserwowania ciekawa różnica między standardową włoską wymową, a wymową Włochów z południa (bohaterowie mieszkają na wyspie o nazwie Procida, okolice Neapolu). Produkcja Netflix.

Il processo

8-odcinkowy serial kryminalny, skupiający się na dochodzeniu po morderstwie nastoletniej dziewczyny. Świetny włoski, bohaterowie mówią wyraźnie, dlatego może być dobrą propozycją do nauki. Do obejrzenia na Netflixie.

Summertime (Trzy metry nad niebem)

To współczesna opowieść o relacjach nastolatków, osadzona na słonecznych, wakacyjnych, włoskich plażach. Ja niestety nie jestem jego fanką, ale (tylko) ze względów językowych mogę polecić. Netflix.

Rzymskie dziewczyny

Znów w roli głównej nastolatki, tym razem rzymskie, poszukujące swojej tożsamości. Znów – moim zdaniem lepszy niż Summertime, ale bez nadmiernego zachwytu. Językowo polecam. Netflix.

Lunapark

Moim zdaniem jeden z przyjemniejszych włoskich seriali na Netflixie. Akcja toczy się w latach 60., czasami sceny wracają do czasów wojennych. Jest historia rodzinna, tajemnica, perypetie rodzinno-relacyjne, świetny język włoski do nauki. Znów produkcji Netflixa.

Astrologiczny przewodnik po złamanych sercach

Obyczajowy, całkiem przyjemny serial, tym razem skupiający się na perypetiach relacyjnych głównej bohaterki, nie tylko sercowych, ale także związanych z pracą. Językowo zdecydowanie przydatny, także po to, by zobaczyć, jak wiele angielskich słów Włosi wplatają w codziennym życiu. Netflix.

Suburra

Ciekawa produkcja, jednak językowo mało przydatna ze względu na dialekt. Historia kryminalna, tym razem powiązana z Kościołem, więc oczywiście w tle znajdziemy ujęcia z Rzymu i Watykanu. Netflix.

Curon

Dość ciekawy, mroczny serial z dobrą muzyką, którego akcja dzieje się na północy Włoch, w górskim miasteczku. Znowu nieco młodzieżowy, ale także ze względów językowych można obejrzeć. Netflix.

Ale to nie wszystko 😉

Lista pozostałych włoskich seriali i filmów Netflixa tutaj.

Warto też pamiętać, że Włosi dubbingują właściwie wszystko 😉 Dlatego zawsze możecie sięgnąć po swój ulubiony film czy serial, niekonicznie włoskiej produkcji, ale sięgnąć po niego właśnie w wersji włoskiej. Na Netflixie można zmienić język.

A Ty jakie włoskie seriale oglądał_ś? Ciekawa jestem, który szczególnie Ci się podobał, a przez który ciężko Ci było przebrnąć? Podziel się w komentarzu!

Jeśli zaś zamiast oglądać, masz ochotę czegoś posłuchać – sprawdź moje polecanie dotyczące włoskich podcastów (tutaj).

Wszystkiego włoskiego!

Kasia

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *